KATONA JÓZSEF KÖNYVTÁR
szolgáltató helyei:
- Ágasegyháza
- Akasztó
- Apostag
- Bácsbokod
- Bácsborsód
- Bácsszentgyörgy
- Bácsszőlős
- Ballószög
- Bátmonostor
- Bátya
- Bócsa
- Borota
- Bugacpusztaháza
- Császártöltés
- Csátalja
- Csávoly
- Csengőd
- Csikéria
- Csólyospálos
- Dávod
- Drágszél
- Dunaegyháza
- Dunafalva
- Dunaszentbenedek
- Dunatetétlen
- Dusnok
- Érsekcsanád
- Érsekhalma
- Fajsz
- Felsőlajos
- Felsőszentiván
- Foktő
- Fülöpháza
- Fülöpjakab
- Gara
- Gátér
- Géderlak
- Hajós
- Harkakötöny
- Harta
- Helvécia
- Hercegszántó
- Homokmégy
- Imrehegy
- Jakabszállás
- Jászszentlászló
- Kaskantyú
- Katymár
- Kelebia
- Kéleshalom
- Kömpöc
- Kunadacs
- Kunbaja
- Kunbaracs
- Kunfehértó
- Kunpeszér
- Kunszállás
- Ladánybene
- Madaras
- Mátételke
- Mélykút
- Miske
- Móricgát
- Nagybaracska
- Nyárlőrinc
- Ordas
- Orgovány
- Öregcsertő
- Páhi
- Pálmonostora
- Petőfiszállás
- Pirtó
- Rém
- Soltszentimre
- Sükösd
- Szakmár
- Szalkszentmárton
- Szank
- Szentkirály
- Szeremle
- Tabdi
- Tass
- Tataháza
- Tázlár
- Tiszaug
- Tompa
- Újsolt
- Újtelek
- Uszód
- Vaskút
A Katona József Könyvtár 2005-ben indította el a Bács-Kiskun Megyei Könyvtárellátási Szolgáltatást (BKSZ). Tervszerűen, évről évre egyre több települést sikerült bekapcsolni a rendszerbe. amelynek lényege, hogy a lakosság helyben, utazgatás nélkül hozzájusson a korszerű könyvtári szolgáltatásokhoz.
Az ehhez szükséges könyvtárhelység biztosítása az önkormányzat feladata, amelynek bővítését, megújulását pályázati források bevonásával segítünk megvalósítani.
2019 januárjától 90 település könyvtárellátása valósul meg a Katona József Könyvtár szolgáltatásával.
Szolgáltatásaink:
- Dokumentum ellátás, állománygondozás, nyilvántartás
- Információszolgáltatás
- Közösségi szolgáltatások, rendezvények
- KönyvtárMozi
- Gyerekprogramok
- Könyvtári foglalkozások (forgatókönyvek)
- Használóképzés
- Könyvtárosok szakmai továbbképzése
A Katona József Könyvtár - saját erőforrásán túl - állami támogatásból biztosítja a kistelepülési lakosság könyvtárellátására. Ennek mértékéről minden évben a központi költségvetési törvény rendelkezik változó összegben. Különböző pályázatokat, kedvezményeket is igénybe veszünk.
Hírek, események a szolgáltatóhelyekről
A korábbi évek hírei: BKSZ hírarchívum
2020.
2020. december
Az idei karácsony sajnos nem olyan, mint korábban volt. A járványügyi intézkedések miatt ismét nem lehet személyesen látogatni a könyvtárakat. Ennek ellenére a települések könyvtárosai lelkesen készültek az ünnepekre és próbálták megteremteni a karácsonyi hangulatot az üres könyvtárakban. Sajnos mindezt a kedves olvasók nélkül kellett tenniük. Ahol erre van lehetőség ott megteremtették az "ablak-kölcsönzés" szolgáltatást, így az olvasók az előre megrendelt könyveket át tudják venni, illetve otthon lévő könyveiket le tudják adni. Bízunk benne, hogy ez az állapot nem fog sokáig tartani és könyvtárosaink hamarosan újra személyesen köszönthetik az olvasókat a könyvtárakban.
Békés ünnepeket kívánunk!
2020. november
2020. november 20.
Megújult az érsekcsanádi könyvtár épülete.
A járványhelyzet miatt sajnos a hagyományoktól eltérő módon, de ugyanolyan örömmel került átadásra a megújult Könyvtár, Információs és Közösségi Hely épülete Érsekcsanádon. Kívánjuk, hogy mielőbb ismét személyesen is birtokba vehessék az olvasók ezt a szép helyet!
2020. november 3.
Bosnyák Viktória író, műfordító, számos nagysikerű ifjúsági regény és meseregény sorozat szerzője látogatott el Csengődre, Páhira és Tabdira. Nagyon örültek a gyerekek a tartalmas előadással egybekötött könyvbemutatónak, hiszen az itt hallottakat be is tudták építeni az aktuális iskolai tanulmányok közé.
2020. október
Országos Könyvtári Napok
Könyvtárak az emberekért - Ünnepeljünk együtt!
"A 2020. évi Országos Könyvtári Napok eseményei két jelentős évforduló köré koncentrálódnak. 30. születésnapját ünnepli az Informatikai és Könyvtári Szövetség, illetve 15. alkalommal kerül sor a könyvtári szakma legátfogóbb, legtöbb intézményt és résztvevőt megmozgató rendezvénysorozatára.
A Könyvtárak az emberekért – Ünnepeljünk együtt! projekt keretében a könyvtárak valamennyi korosztályra gondolva, eddigi együttműködő partnereik mellé újakat is bevonva tervezik a hét mozgalmas és tartalmas napjait. A tervezéskor mindenütt figyeltünk arra is, hogy népszerűsítsük azokat a törekvéseinket, amelyeket az elmúlt években sikerült megalapoznunk. A hét során bemutatásra kerülnek a sokszínű szolgáltatások, azok a korszerű, praktikus, mindenki számára hozzáférhető lehetőségek, amelyek az emberek tájékozódásához, tanulásához, kulturált szabadidős és közösségi tevékenységéhez nyújtanak érdemi támogatást. Szeretnénk minél több olyan személyt is elérni és megnyerni, akik életébe még nem épült be a rendszeres könyvtárlátogatás." (forrás: http://osszefogas.kjmk.hu/koszonto.aspx)
A településeinken nagyon sok program zajlott, rengeteg fotót kaptunk. Vendégeink voltak: Barkóczi Titanilla, Hajdu Zsanett (biológus), Kacagó Bábszínház, Lóca együttes, Sohonyai Edit írónő, Szegedi Látványszínház, Tengeri Attila, Tóth Péter Lóránt (Versvándor).
2020. szeptember
Könyvtárátadó ünnepség Felsőlajoson
2020. szeptember 18-án Felsőlajos település könyvtárának átadójára került sor. Köszöntőt mondtak és a könyvtárat átadták: Juhász Gyula polgármester, Dr. Salacz László országgyűlési képviselő és Ramháb Mária megyei könyvtárigazgató. Az átadó ünnepség után közös játék várta kicsiket és nagyokat.
A könyvtár kialakítása, új berendezése 2020-ban a Magyar Falu Program Közösségi tér ki-/átalakítás és foglalkoztatás, a Nemzeti Kulturális Alap és Felsőlajos Község Önkormányzata támogatásával valósult meg.
2020. augusztus
Újsolt
„---lélek vagyok, élni akarok!” címmel tartott előadást Tóth Péter Lóránt versvándor Újsolton. Az érdeklődők Radnóti Miklós versein keresztül nyerhettek betekintést a költő életébe.
Dunaszentbenedek
Katyika és Matyika című előadásával a Lóca Együttes látogatott el Dunaszentbenedekre. A hittantábor felső tagozatos diákjai először a könyvtárban hallgatták meg a zenés előadást, majd a könyvtár épülete előtt táncházzal folytatódott a program, amit nagyon élveztek a gyerekek.
Érsekhalma
Idén első alkalommal rendeztek napközis tábort Érsekhalmán a könyvtárban. A gyerekek nagyon élvezték a programokat. Volt sok olvasás, mozizás, társasjátékozás, kézműveskedés.
2020. július
Akasztó
BOGÁRHÁTON címmel mesés, interaktív előadást láthattak a gyerekek Akasztón. A szórakoztató program során megismerkedtek a rovarokkal és azok élővilágával.
"A Bogárháton projekt fő célja az öko-érzékenyítés, mely az ökoszisztéma egyik fő alappillérének, a rovarvilágnak, mint az állatvilág hátrányos helyzetű osztályának a megismertetését, elfogadtatását, a kis élőlények – és rajtuk keresztül a természet egésze iránti felelősségérzet kifejlesztését valósítja meg játékos formában, a közvetlen megtapasztaláson keresztül." (forrás: www.bogarhaton.hu)
2020. június
A Kormány 279/2020. (VI. 13.) Korm. rendelete értelmében 2020. június 15. napjától a nyilvános könyvtár bárki számára látogatható. A COVID-19 koronavírussal kapcsolatos járványügyi védekezésre azonban a továbbiakban is fokozott figyelemmel kell lenni, a könyvtárhasználók és a könyvtárban dolgozók érdekében.
Szájmaszk, kézfertőtlenítés, távolság tartása kötelező!
2020. május
A Covid-19 koronavírus miatt jelenlég még zárva tartanak a könyvtárak, az épületben csak maga a könyvtáros tartózkodhat. Szerencsére lehetőség van arra, hogy a biztonsági előírások betartása mellett (maszk, kesztyű, távolság tartása), a könyvtár épületén kívül, tehát a könyvtár közelében, vagy akár háznál is átadhatóak és átvehetőek legyenek a könyvek.
Dunaszentbenedek
Uszódon már nagyon várták a könyveket!
Ordason is beindult a "Könyvet házhoz!" program
2020. március
Koronavírus Magyarországon
Sajnos - a kialakult helyzetre tekintettel - 2020. március 17-től a további intézkedésig az összes könyvtár szünetelteti a személyesen igénybe vehető szolgáltatásait.
2020. március
Kömpöc
A Mesenaptár vándorkiállítás egyik állomása volt Kömpöc, ahol felső tagozatos diákok vettek részt a könyvajánló foglalkozáson. Nagyon élvezték, és hasznosnak találták a 12 könyvhöz kapcsolódó játékot.
Ladánybene
A Szegedi Látványszínház meseelőadásai az egészséges életmódra és környezettudatosságra neveli a gyerekeket. Szórakoztató és látványos, amit nagyon élveznek az ovisok és kisiskolások is.
2020. február
2020-as Mesenaptár vándorkiállítás
Idén is elkészült a Mesenaptárunk, amelybe a korábban meghirdetett rajzpályázatra beérkezett művek közül kiválasztottuk a 12 legszebb rajzot. Ebben az évben egy vándorkiállítás is kapcsolódik a Mesenaptárhoz, amely ünnepélyes keretek között útjára indult. A megnyitó ünnepség három településen zajlott - Csólyospáloson, Jakabszálláson és Kömpöcön - vendégünk Zalka Csenge Virág mesemondó volt. A Ribizli a világ végén könyv szerzője mesélt az ovisoknak és kisiskolásoknak, akik nagy érdeklődéssel hallgatták az előadást.
2020. január
"A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy - a kézirat tanúsága szerint - Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát." (Wikipédia)
Több települési könyvtárunkban az évfordulóval kapcsolatos anyanyelvi játékban vehettek részt az iskolások. Ezen kívül az interneten elérhető közös kvíz játékra hívtuk az olvasóinkat.
Állomány leválogatás, állomány rendezés
Adatbázisépítés az OLIB integrált könyvtári rendszerben
Dokumentumellátás
A könyvtári szolgáltatás alapja a jól válogatott, folyamatosan gondozott, a legfrissebb újdonságokat is tartalmazó gyűjtemény.
Az új könyvek kiválasztását évente négy ajánlójegyzék összeállításával könnyítjük meg. Ezekből a kistelepülési könyvtáros a helyi olvasók igényeit figyelembe véve tesz javaslatot a beszerzésre.
Többféle színes hetilapot, magazint is előfizetünk a gyerekeknek és a felnőtteknek.
A nagy tételben történő, több település igényeit együttesen kielégítő vásárlásnak, valamint az áfa.visszaigénylés lehetőségének köszönhető, hogy a dokumentumok kereskedelmi átlagárához viszonyítva közel 35%-os kedvezményt tudunk elérni, amit maradéktalanul visszaforgatunk újabb könyvbeszerzésre.
A helyi gyűjteménybe elsősorban azokat a könyveket vásároljuk meg, amelyeknek várhatóan több olvasója lesz. Az egyéni igényeket a könyvtárközi kölcsönzés útján elégítjük ki.
Információszolgáltatás
A könyvtárak a lakosság információs igényét - a nyomtatott dokumentumok mellett - egyre inkább az internet segítségével elégíti ki. Minden szolgáltatóhelyünkön alapvető a szélessávú internetkapcsolat, és a korszerű számítógépes munkaállomás a könyvtárosnak és az olvasóknak egyaránt. Egy-egy településen az igényeknek megfelelően, évről évre bővítjük a gépek számát, illetve beszerzünk multifunkcionális nyomtatót, projektort is.
Sokféle információszolgáltatással segítjük a kistelepülésen élőket. Ezek közül is nagyon fontosak a helyi információk, helyi személyekre, eseményekre vonatkozó adatok.
Helyismereti gyűjteményünk munkatársai folyamatosan figyelik az országos éd megyei lapokban megjelenő, Bács-Kiskun megye településeire vonatkozó cikkeket, amelyeket az Olib-adatbázisunkban rögzítünk, hogy bármikor könnyen visszakereshető legyen, ha valaki el akarja olvasni. Ez fontos szolgáltatás a kistelepüléseknek is. A cikk teljes tartalmát ezen a portálon elérhetővé tesszük a helyi könyvtárosok és olvasóik számára.
Kistelepülési könyvtáraink többségében működik e-Magyarország pont, több könyvtáros rendelkezik e-Tanácsadó végzettséggel is.
A Katona József Könyvtár hosszú évek óta részt vesz az Európai Unióról szóló információk közvetítésében. A könyvtárunkban működő Europe Direct Bács-Kiskun Megyei európai Információs Pont sokféle játékos, az európai népek megismerését, az Unió működését bemutató foglalkozást szervez a gyerekeknek. A felnőttek számos szakmai előadáson, fórumon gyarapíthatják ismereteiket. Az Európai Unióról szóló könyvekkel, kiadványokkal, aktuális tájékoztató anyagokkal is folyamatosan ellátjuk szolgáltatóhelyeinket.
Információs szórólapot készítünk minden újonnan átadott könyvtárnak, melyen az elérhetőség, nyitva tartás adatai mellett az adott Könyvtár, Információs és Közösségi Hely szolgáltatásairól is tájékozódhatnak az érdeklődők.
Lakossági internet tanfolyamok, használóképzés
Könyvtárunk fontos feladata, hogy az alapvető számítástechnikai, internet használati ismereteket azoknak is elérhetővé tegye, akik az iskolai oktatás során nem szereztek ilyen készségeket. Elsősorban a középkorú és a nyugdíjas korosztály érdeklődik kitartóan a könyvtárban szervezett nem-formális tanulás iránt.
Az elektronikus ügyintézés, a kapcsolattartás a távol élő családtagokkal, barátokkal, az információszerzés, a hobbihoz tartozó weboldalak felfedezése igazi élmény számukra. Akkreditált 30 órás kezdő internet használati tanfolyamainkon a kistelepüléseken élőknek is lehetőségük van mindezt megtanulni. Mobil gépparkunk beállításával és a helyi számítógépekkel a legkorszerűbb feltételeket biztosítva tartja meg szakképzett oktatónk tanfolyamainkat, átlagosan 10-12 fő részvételével.